Jak budować, żeby nie zwariować odc. 3
Bezpieczna brama garażowa iso 45 Novoferm

Brama garażowa – bezpieczna, czyli jaka?
Brama garażowa jest bezpieczna w dwóch wymiarach. Pierwszy to zabezpieczenie przed włamaniem, drugi – z punktu widzenia domowników o wiele bardziej istotny – bezpieczne użytkowanie. W jaki sposób zapewniamy bezpieczeństwo korzystania z bram garażowych Novoferm?

Fotokomórka – ma oko na bezpieczeństwo

Najpowszechniejszym akcesorium podnoszącym bezpieczeństwo korzystania z bramy garażowej jest fotokomórka. W zależności od jej typu oraz od rodzaju sprężyn zastosowanych w bramie, możemy wybrać fotokomórkę montowaną w ościeżnicy (w przypadku sprężyn skrętnych) lub poza nią (w przypadku sprężyn naciągowych).
Fotokomórka w świetle bramy to rozwiązanie, które szczególnie rekomendujemy. Jego przewagą jest fakt, że urządzenie unieruchamia bramę dokładnie w momencie, gdy przeszkoda (np. zabawka, narzędzie, dziecko) znajdzie się w zasięgu pola, które fotokomórka zabezpiecza.
Standardowe fotokomórki, które nie są montowane w ościeżnicy, często wymagają ingerencji w elewację (związanej z koniecznością wiercenia otworów, którymi poprowadzone zostaną przewody). W przypadku fotokomórki montowanej w ościeżnicy nie ma tego problemu: w bramie garażowej Novoferm ze sprężynami skrętnymi fotokomórka jest montowana w ościeżnicy, co znacznie podnosi efektywność działania zabezpieczenia, a więc również bezpieczeństwo korzystania z bramy. W bramach ze sprężynami naciągowymi fotokomórki montowane są na specjalnych uchwytach montażowych (ale nadal wewnątrz garażu, co też zabezpiecza urządzenie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, które, zwłaszcza śnieg, potrafią zakłócić prawidłową pracę fotokomórki, a tym samym całej bramy).
 

Z naciskiem na bezpieczeństwo

Zobacz, jak działa zabezpieczenie przed przeszkodą w bramie garażowej iso 45

 

Jeśli nie zdecydujemy się na doposażenie bramy garażowej fotokomórką, nie oznacza to, że nie będzie ona miała żadnych zabezpieczeń. Przeciwnie – brama będzie posiadała zabezpieczenie przed przeszkodą. Jak mówi nasz ekspert, Rafał Błażuk, działanie tego mechanizmu zaczyna się w inteligentnym napędzie, który „uczy się”, jakie siły potrzebne są do otwierania i zamykania bramy i jeśli wyczuje, że parametry te się zmieniły, uruchamia mechanizm zabezpieczający. Obrazowo wygląda to tak, że gdy zamykająca się brama wyczuje pod dolną uszczelką jakąś barierę, po lekkim jej dociśnięciu „odbije” w górę na kilka centymetrów, tak aby umożliwić nam wyjęcie przeszkody.
 

Poręczne patenty na bezpieczeństwo
osłona prowadnicy - wypełnienei przestrzeni nad łukiem prowadnicy w bramie garażowej iso 45

Wypełniacz przestrzeni nad łukiem prowadnicy w bramie iso 45

 

Choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka, nasze bramy garażowe są też bezpieczne w użytkowaniu od strony zewnętrznej. Specjalna konstrukcja zamków przy panelach zabezpiecza przed przytrzaśnięciem palców. Zamek po prostu wypycha dłoń, która znalazła się w niebezpiecznym miejscu w taki sposób, że jej uszkodzenie staje się praktycznie niemożliwe, gdyż nie ma przestrzeni, aby dłoń czy palec znalazły się wewnątrz zamka.
Nasz ekspert, Rafał Błażuk, poleca jeszcze jedno rozwiązanie zabezpieczające przed przytrzaśnięciem dłoni. To absolutna nowość – dopasowany do kąta prowadnicy wypełniacz przestrzeni nad łukiem prowadnicy, który chroni przed przypadkowym uszkodzeniem ręki (włożonej w ten otwór).

Bezpieczne linki i sprężyny
Mechanizm działania bramy garażowej opiera się na linkach i sprężynach, dlatego ważne jest, aby wykorzystane rozwiązania były bezpieczne. Istnieje możliwość zastosowania dwóch typów sprężyn: naciągowych i skrętnych. W bramach ze sprężynami skrętnymi zabezpieczenie przeciwko skutkom pęknięcia sprężyny stosujemy w wale nawojowym. Sprężyny naciągowe montowane są w pakietach 2 x 3 sprężyny, co samo w sobie jest zabezpieczeniem – brama nadal funkcjonuje, nawet jeśli któraś sprężyna pęknie. W dolnych segmentach bramy znajdują się również specjalnie skonstruowane uchwyty, które zabezpieczają przed samoistnym wypięciem się linki. W przypadku sprężyn naciągowych stosujemy wytrzymałe, podwójne linki. Na ile wytrzymałe? Są skonstruowane tak, aby uniosły sześciokrotny ciężar bramy.
 

Sztuka montażu bramy

 

Niezależnie od wybranych zabezpieczeń – standardowych czy dodatkowych – dla bezpiecznego użytkowania bramy najważniejsze znaczenie ma prawidłowa instalacja. Co prawda bramy garażowe Novoferm skonstruowane są tak, że ich montaż jest prosty jak składanie puzzli, jednak rekomendujemy skorzystanie z usług naszych doświadczonych, certyfikowanych ekip serwisowych. Zastosują najlepsze dla danego podłoża mocowania, wyregulują bramę i ustawią sterowniki, a także – co bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa – odpowiednio naciągną sprężyny, niwelując tym samym ryzyko samoczynnego opadnięcia skrzydła bramy.
 

 

Zobacz więcej

Fotokomórka w świetle bramy garażowej Novoferm

Zabezpieczenie palców przed przytrzaśnięciem