DOM NOWOCZESNY

dom nowoczesny iso 45

Coraz silniej zarysowującym się trendem budowlanym jest moda na nowoczesne projekty domów, na domy pasywne lub wykonane w klimacie postindustrialnym. Prostota projektu, duże okna, przeszklenia, stonowana kolorystyka. Od kilku sezonów niekwestionowanym liderem wśród kolorów stosowanych w domach nowoczesnych jest grafit.

Ekspert podpowiada

Błażej Goleniewski, ekspert Novoferm

 

 

Jak dobrać bramę garażową do domu nowoczesnego?



Zacznijmy od pytania – kiedy wybrać? Najlepszy jest moment, kiedy już wybraliśmy kolor stolarki okiennej. Jeśli okna, drzwi i brama garażowa współgrają ze sobą, efekt estetyczny jest gwarantowany. Kolejnym krokiem jest wybór powierzchni i struktury bramy. Do nowoczesnych domów najczęściej wybierane są gładkie panele bez przetłoczeń, ale tak naprawdę wszystko uzależnione jest od projektu. Bo zdarza się i tak, że najlepiej będzie się komponować brama garażowa o strukturze microline, czyli delikatnych, drobnych poziomych prążków.


Jaki odcień ciemnej szarości jest najmodniejszy?



W branży mówi się o nim różnie: ciemny szary, grafitowy, antracytowy. Najbezpieczniej jest jednak posługiwać się numerem z palety RAL, czyli – w przypadku grafitu 7016. Jest to kolor najmodniejszego wykończenia ram okiennych. Wiele osób chce zamontować bramę garażową w tym samym odcieniu. Naszym klientom zawsze zwracamy uwagę na to, że ostateczny efekt zastosowania RAL 7016 zależy od rodzaju wykończenia. Malowanie lub oklejanie folią dają nieco jaśniejszy, błyszczący odcień. Z kolei malowanie strukturalne Satin Dark Grey pozwala na uzyskanie matowej, ciemnej powierzchni. Coraz częściej właściciele nowoczesnych domów decydują się na kontrastowe wykończenia, czyli np. jasna bramę do ciemnych okiem lub bramę garażową w wyrazistym kolorze.

Jaki napęd wybrać do nowoczesnego domu?



Dobór napędu do bramy garażowej powinien być uzależniony od rozmiarów bramy oraz dostępnego miejsca pod sufitem. Design ma w tym aspekcie mniejsze znaczenie, chociaż wielu klientów ma do wyboru dwa typy napędów podsufitowych: RUN i Novomatic, przy założeniu, że oba będą się w równym stopniu sprawdzać przy danym typie bramy, wybierają Novomatic, który ma nowocześniejszy design. Ale mieliśmy także sytuacje, kiedy klient zdecydował się na napęd RUN, bo bardziej mu pasował do całej koncepcji wystroju wnętrza. Pamiętajmy jednak, że (niezależnie od walorów estetycznych) najważniejsze są tu kwestie funkcjonalności, niezawodności i bezpieczeństwa.