DOM TRADYCYJNY

Tradycyjny dom to wciąż najsilniejszy trend na polskim rynku budowlanym. Sprawdzone rozwiązania, znakomicie komponujące się z otoczeniem i przywodzące na myśl sielską atmosferę polskiej wsi lub polskiego przedmieścia. Jednym z najbardziej widocznych elementów wykończenia domu jest brama garażowa. Jak ją wybrać? Jakie rozwiązania będą pasować do tradycyjnej, klasycznej stylistyki?

Błażej Goleniewski, ekspert Novoferm 

 

 

Jaka kolorystyka bram garażowych jest najpopularniejsza w przypadku klasycznych domów?
Tradycyjne projekty zwykle wykańczane są w tradycyjny sposób. Najlepiej sprawdzają się tu okleiny drewnopodobne do bram garażowych – w kolorach złoty lub ciemny dąb. Dobór odcienia powinien wynikać nie tylko z upodobań inwestorów, ale również wpasowywać się w otoczenie. Jeśli okoliczne domy są do siebie dopasowane kolorystycznie i stylistycznie. Przykładem takiego podejścia są np. austriackie czy szwajcarskie miasteczka, w których domy pasują do siebie, nadając miejscowości niepowtarzalny urok.

Ekspert podpowiada


Brama garażowa o wyższym czy niższym wskaźniku termoizolacyjności?

Bardzo często w domach tradycyjnych buduje się garaże wolnostojące. W takiej sytuacji parametry dot. energooszczędności mają mniejsze znaczenie – wolnostojące garaże rzadko bywają dogrzewane. Natomiast garaże połączone z domem powinny być zabezpieczone przed utratą ciepła, także poprzez zastosowanie bramy garażowej o grubym panelu, jak np. brama ISO 45. Ma to szczególne znaczenie, jeśli bezpośrednio nad garażem znajduje się część mieszkalna.


Brama garażowa jedno czy dwustanowiskowa?
O tym, czy brama powinna być jedno czy dwustanowiskowa w największym stopniu decyduje projekt architektoniczny. Decydując się na dużą, dwustanowiskową bramę (no. o szerokości 5 m) pamiętajmy, aby dobrać do niej mocny napęd podsufitowy Novomatic 563. W mniejszych bramach, do 3 m szerokości, sprawdzi się także napęd boczny NovoPort.


Czy w domach tradycyjnych zdarzają się bramy malowane?
Oczywiście, bramę garażową można pomalować na dowolny kolor z palety RAL. Ważne jest, aby pamiętać o spójności estetycznej – z oknami, drzwiami, otaczającą przyrodą oraz okolicznymi domami. Jeden z naszych klientów zdecydował się ostatnio na przykład na bramę w kolorze soczystej zieleni – z bardzo dobrym efektem.