Brama garażowa na pilota czy brama obsługiwana ręcznie?

Jaką bramę garażową najlepiej wybrać – bramę na pilota czy bramę manualną? To pytanie użytkownicy zadają sobie już na etapie budowy domu. Od wyboru bramy garażowej zależy bowiem bezpieczeństwo użytkowników oraz komfort użytkowania. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, nim podejmie się tę ważną decyzję.

 

Brama garażowa obsługiwana ręcznie

Cena bramy garażowej to jeden z tych aspektów, który użytkownicy biorą pod uwagę na, decydując się na konkretne rozwiązanie. Bramy garażowe obsługiwane ręcznie są zdecydowanie tańsze od bram automatycznych, czyli bram garażowych z napędem, co jest ich najważniejszym atutem. Przy wyborze bramy istotny powinien być jednak nie tylko aspekt ekonomiczny, ale także komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo i funkcjonalność bramy. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą zamontować w swoim garażu bramę manualną. Nie jest to możliwe, jeśli wyjazd z garażu prowadzi wprost na bardzo ruchliwą ulicę. Brama garażowa obsługiwana manualnie wymaga zamykania ręcznego. Pozostawienie pojazdu na ruchliwej ulicy i powrót, by ją zamknąć mógłby stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Brama garażowa tego typu może być natomiast dobrym wyborem dla tych użytkowników, którzy rzadko korzystają z garażu. Można ją też bez obaw zamontować w garażu przy domku letniskowym, z którego nie korzystamy codziennie.

Rozważając zakup bramy z napędem ręcznym, trzeba więc brać pod uwagę konieczność wysiadania z auta w celu otwarcia bramy za każdym razem, gdy chcemy zaparkować pojazd w garażu, czy z niego wyjechać oraz jej zamykania, gdy auto zostanie już zaparkowane lub opuści garaż. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy na dworze panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, np. pada deszcz czy sypie śnieg. Zmniejsza to znacząco komfort użytkowania bramy garażowej.

Brama garażowa na pilota

Brama garażowa z napędem elektrycznym zapewnia większy komfort użytkowania oraz lepszą funkcjonalność niż brama ręczna. Dzięki napędowi nie trzeba wychodzić z samochodu, by otwierać ją i zamykać. Można to zrobić, siedząc za kierownicą za pomocą pilota albo smartfonu. Dzięki automatyzacji bez problemu można dostać się do garażu nawet podczas ulewy czy śnieżycy.

Bramy na pilota są nie tylko wygodniejsze w użyciu od bram manualnych, ale też charakteryzują się większą odpornością na włamania. Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy garaż jest zintegrowany z przestrzenią mieszkalną, do której mogłyby się dostać osoby nieuprawnione.

Bramy z napędem oferowane przez Novoferm są wyposażone w celach bezpieczeństwa w specjalny pakiet antywłamaniowy RC2, czyli system dodatkowych ryglowań, zarówno do bramy, jak i napędu, charakteryzujący się klasą bezpieczeństwa WK2. Pakiet ten składa się z blach wzmacniających mocowania, dolnych rolek z dłuższym trzpieniem i zaczepów, które ograniczają dostęp do łańcucha, chroniąc w ten sposób przed niepowołanym odryglowaniem napędu. Ponadto utrudniają ewentualne wyważenie i podniesienie bramy.

W przypadku bram garażowych z napędem, np. bramy garażowej ISO 70 Premium Plus Novofermu, dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym włamaniem, mogą być piloty z często zmieniającym się kodem. Obsługują one szyfrowanie 128-bitowym kluczem AES, co ogranicza ryzyko przejęcia kodu przez intruza.

Bramy na pilota są też znacznie wygodniejsze w obsłudze, a ich użytkowanie nie sprawia problemu nawet osobom, które nie dysponują dużą siłą. W przypadku bram manualnych, ręcznie zamykane i otwierane skrzydła może stanowić wyzwanie dla mniej sprawnych użytkowników i być uciążliwe.

Zastanawiając się nad wyborem bramy garażowej, mamy do rozstrzygnięcia nie tylko, czy będzie ona otwierana automatycznie, czy też obsługiwana ręcznie. Musimy także zdecydować, w jaki sposób będzie się otwierała. Do wyboru mamy: bramy segmentowe, bramy uchylne, bramy rozwierane i bramy rolowane.