Jakie wymogi musi spełniać dobra brama garażowa?

Bramy garażowe powinny nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim być bezpieczne i funkcjonalne oraz spełniać określone warunki techniczne.

Im mniej, tym lepiej

Według obowiązujących od 2021 r. przepisów (Warunki Techniczne 2021) współczynnik przenikania ciepła „U” nie może być w bramach garażowych wyższy niż 1,3 W/(m2K). Taka wartość oznacza, zmniejszenie kosztów ogrzewania, więc warto o tym pamiętać przed zakupem bramy garażowej. Dobra izolacja termiczna jest szczególnie istotna, gdy garaż jest zintegrowany z częścią mieszkalną. Wówczas ewentualne straty ciepła spowodowane przez bramę o zbyt wysokim współczynniku przenikania ciepła, są odczuwalne dotkliwiej przez domowników. Izolacyjność bramy garażowej wpływa bowiem na bilans cieplny reszty domu. Dobrze jest więc zapamiętać: im mniejsza wartość współczynnika „U”, tym lepsza izolacyjność cieplna bramy garażowej.

Energooszczędna brama garażowa

W Novoferm dbamy o energooszczędność, mamy więc w ofercie, zgodnie z proekologicznymi trendami, bramę garażową ISO 70 Premium Plus z rdzeniem ocieplającym z pianki poliuretanowej o grubości 67 mm, cieszącą się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Dzięki jej zastosowaniu współczynnik przenikania ciepła „U” wynosi średnio (w zależności od wielkości bramy) około 1,0 W/(m2K). W przypadku bram garażowych ISO 70 Premium Plus utratę ciepła ogranicza także podwójna, elastyczna, ściśle przylegająca do podłoża uszczelka przypodłogowa w dolnej krawędzi płaszcza bramy, która chroni wnętrze przed wodą i brudem. W bramie tej można też zwiększyć współczynnik termoizolacji nawet o 15% – dzięki zestawowi docieplającemu ościeżnice, który składa się z listew doszczelniających.