Załoga Novoferm na mecie XII edycji Regatta Build Cup 2019

Jak co roku u wybrzeży Chorwacji odbyły się Mistrzostwa Polski Branży Budowlanej w Żeglarstwie Morskim. Tegoroczna XII edycja Regatta Build Cup 2019 niedawno dobiegła końca. Zawody zakończyły się 6 września w chorwackim Zadarze, a do mety dopłynęło aż 300 zawodników na 33 jednostkach – w tym załoga z Novoferm Polska.

Regatta Build Cup – największe polskie regaty morskie organizowane poza granicami kraju. Każdego roku organizatorzy szykują nowe trasy i wybierają inny motyw przewodni wydarzenia, który pozwala uczestnikom poznać kulturę, tradycję czy historię Chorwacji. 

Organizatorzy Regatta Build Cup: firma FAKRO i Zdzisław Gajos.
Patroni: Porta Doors, Budma, AIB, Murator.
Wsparcie: Polski Związek Żeglarski, magazyn „Żagle”, Związek POiD, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Profi Sailing.

Regaty z branżową klasą

Mistrzostwa Polski Branży Budowlanej w Żeglarstwie Morskim to zawody w klasie ORC – dla jachtów morskich, w której miejsce podczas regat obliczane jest na podstawie zestawienia czasu przepłynięcia trasy i teoretycznych osiągów łodzi. Wszystko liczy specjalny program i właśnie tak wyłania się zwycięzców. 

Podczas XII edycji regat w chorwackim Murterze wystartowały 33 załogi w trzech klasach:

klasa C (ORC >42 – jachty 43-57,5 stóp), 

klasa B (ORC <42 – jachty 37-43 stóp),

klasa A (Professional ORC, jachty 41 stóp). 

Planowo XII edycja Regatta Build Cup obejmowała trzy etapy, ale porywista i chłodna bora (rodzaj wiatru) sprawiła, że możliwe było przeprowadzenie jedynie pięciu biegów – trzy nawigacyjne (wyścig do celu na długim dystansie) i dwa w formule Up & Down (bieg na średnim dystansie na przemian z wiatrem i pod wiatr). 

Rekordowa frekwencja

Podczas tegorocznych regat na falach Adriatyku (wokół chorwackiego archipelagu Kornati) swoje umiejętności sprawdziła rekordowa liczba 300 żeglarzy – w większości osób związanych z polską branżą budowlaną. Regatta Build Cup jest bowiem doskonałą okazją do morskiej przygody, do sprawdzenia swoich żeglarskich możliwości, poznania nowych ludzi i spotkania partnerów biznesowych. 

Ostatecznie w klasie C najlepsza była załoga firmy Alteris, w klasie B zwyciężył team firmy Eiffage, a w najszybszej klasie A PROFI, płynącej z użyciem genakerów (asymetrycznych żagli), wygrała Grupa Capek Bruk – Profi Sailing Team. Załoga Novoferm Polska wystartowała właśnie w klasie A PROFI i przewodził jej Jan Miękus, który tak wspomina udział w zawodach: – Tegoroczne regaty, pomimo braku spektakularnych sukcesów, uważam za bardzo udane. Ścigaliśmy się z najlepszymi profesjonalistami. Próbowaliśmy ich podpatrywać i w jak najlepszy sposób ustawić nasz jacht do wyścigów. Wspaniale spisała się cała załoga Novoferm, która stała się monolitem i opanowała pływanie z genakerem, co było dla nas całkowicie nowym wyzwaniem. Jesteśmy teraz na pewno jeszcze lepszymi i bardziej doświadczonymi żeglarzami!

Oprócz nagród głównych podczas regat przyznano także nagrodę za najlepszą fotografię – tematem przewodnim tegorocznej edycji były „Zwroty i przechyły” – oraz nagrodę Fair Play.

Zdzisław Gajos, jeden z organizatorów Regatta Build Cup, tak podsumował tegoroczne zawody: – Mimo mniejszej niż w poprzednich latach liczby biegów, emocji i zwrotów nie brakowało, a rywalizacja była bardzo zacięta. Widzimy coraz wyższy poziom sportowy startujących w zawodach załóg, ale też coraz większy profesjonalizm skiperów. Co niezwykle cieszy, regaty branży budowlanej powoli zyskują status wydarzenia kultowego, a wielu zawodników pływa z nami praktycznie od początku. 
 

Regatta Build Cup – największe polskie regaty morskie organizowane poza granicami kraju. Każdego roku organizatorzy szykują nowe trasy i wybierają inny motyw przewodni wydarzenia, który pozwala uczestnikom poznać kulturę, tradycję czy historię Chorwacji. 

Organizatorzy Regatta Build Cup: firma FAKRO i Zdzisław Gajos. 

Patroni: Porta Doors, Budma, AIB, Murator. 

Wsparcie: Polski Związek Żeglarski, magazyn „Żagle”, Związek POiD, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i Profi Sailing.