Przeszklenia, mat i kontrasty

Novoferm brama iso 45 struktura Satin Dark grey Microline

Na czym polega różnica w podejściu do budowy domu dziś i kilkanaście lat temu?

Wcześniej najistotniejszym czynnikiem był koszt budowy, dzisiaj równie ważne stają się oszczędność energii oraz estetyka. Trend związany z rozwiązaniami wspierającymi energooszczędność jest stabilny. Natomiast kwestie estetyczne podlegają modom, co przejawia się nie tylko w projektach domów, ale również w kształtach i kolorystyce stolarki otworowej.

Funkcje i powierzchnia bramy

Przykład z budowy - brama segmentowa i stolarka otworowa
brama segmentowa iso 45 RAL7016
brama segmentowa iso 45 RAL7016
brama segmentowa iso 45 szara

Duże przeszklenia

Jednym z bardziej zauważalnych trendów we współczesnym budownictwie jest projektowanie domów z dużym oknami, bardzo często bez dodatkowych podziałów, oczywiście, o ile wielkość tafli szklanej na to pozwala. Tendencja ta jest najbardziej widoczna w budynkach modernistycznych oraz wielorodzinnych, w których przeszklone płaszczyzny są często głównym elementem dekoracyjnym oraz jednym z czynników wyboru danej inwestycji przez klienta.

Niezależnie od mody na duże okna, nadal najpopularniejszym typem okien w Polsce są okna wykonane z PCV. Warto jednak zauważyć, że – szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie inwestorzy częściej decydują się na gabarytową stolarkę otworową – rośnie też zastosowanie stolarki aluminiowej i drewniano-aluminiowej. Tu także wyłania się zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o kolorystykę – to szary w różnych odcieniach, w strukturze piasku lub w satynie, bardzo często dobierany w taki sposób, aby móc do niego dopasować kolorystykę bramy garażowej” – mówi Maciej Mazgaj z firmy Multiko Architektura Okien, zajmującej się sprzedażą architektonicznej stolarki okiennej.

Matowe płaszczyzny

„Duże, przeszklone płaszczyzny tworzą charakter domu, nic więc dziwnego, że wpływają na wybór wykończenia bramy garażowej. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania bramami, które mają tworzyć prostą, matową płaszczyznę, a więc bramami garażowymi bez przetłoczeń lub z unikatową strukturą Microline” – tłumaczy Tomasz Chmielewski, Prezes Zarządu Novoferm Polska, producenta bram garażowych. „Klienci coraz większą wagę przywiązują do kolorystyki i ostatecznego efektu, jaki brama tworzy z oknami i elewacją, i szukają rozwiązań eleganckich, jak na przykład malowanie strukturalne w takich odcieniach, jak: Satin Grey, Satin Dark Grey, Satin White, Satin Brown. W tym roku wprowadziliśmy też nowy kolor, wpisujący się w trendy obowiązujące na rynku stolarki okiennej, czyli Satin Window Grey” – dodaje.
 

brama segmentowa garażowa iso 45 Satin dark grey

Kontrasty są modne!

Choć może wydawać się, że współczesne okleiny czy malowania strukturalne najczęściej stosowane są w bryłach modernistycznych, jednak coraz częściej – trochę na zasadzie kontrastu, znajdują zastosowanie także w domach klasycznych. „Łączenie klasycznych projektów domów z nowoczesną stolarką to kolejny zauważalny trend rynkowy. Nie oznacza to jednak, że do lamusa odchodzi okleina drewnopodobna – okna i bramy garażowe z takim wykończeniem są nadal bardzo popularne, zmieniają się tylko upodobania kolorystyczne” – wyjaśnia Maciej Mazgaj. „Obecnie klienci najchętniej wybierają do bram garażowych okleinę winchester, dąb bagiennyciemny dąb, rzadziej – jeszcze do niedawna najpopularniejszy – złoty dąb” – dodaje.

Kolor bramy i stolarki nie zawsze musi być taki sam! Przykład zastosowania bramy segmentowej w strukutrze Satin Dark oraz stolarki otworowej w odcieniu drewna.

 

 

Dostępność wzorów i wykończeń stolarki otworowej pozwala na swobodne dopasowanie rozwiązań do koncepcji budynku. Nie zawsze jednak musimy dopasowywać kolor bramy garażowej do koloru okien, przeciwnie, kontrasty są modne, na takie rozwiązanie decyduje się, zdaniem Macieja Mazgaja, niemal co czwarty klient. Czasami kolor bramy warto dobrać, zwłaszcza w przypadku wymiany bramy garażowej, do dachówki lub – jeśli dom je posiada – do okiennic.

Od czego zacząć?

„W przypadku domów nowo budowanych, ale nie tylko, radzimy klientom, aby wybór kolorystyki rozpoczęli od decyzji dotyczącej bram garażowych, rolet i żaluzji, a w następnej kolejności dobrali kolor stolarki okiennej. Takie rozwiązanie pozwoli na stworzenie w pełni spójnego, opartego na jednej tonacji efektu kolorystycznego lub na bardziej odważne, oparte na kontrastach, decyzje. A te, jak pokazuje nasza praktyka, wcale nie należą do rzadkości” – podsumowuje właściciel firmy Multiko Architektura Okien.

 

Przy tworzeniu artykułu pomagał nam Maciej Mazgaj, właściciel firmy Multiko Architektura Okien. 

http://www.multiko.eu/