Jak się budować, żeby nie zwariować odc. 4
Brama zastępcza Novoferm – rozwiązanie na czas remontu

Brama zastępcza – rozwiązanie na czas remontu
Brama zastępcza jest zamiennikiem dla właściwej bramy garażowej, instalowanym na czas budowy lub remontu garażu. Dzięki niej nie musimy obawiać się, że nowa brama się zniszczy, a wjazd do garażu pozostanie niezabezpieczony. Z jakich jeszcze powodów warto wynająć bramę zastępczą, i jakie korzyści może nam to przynieść?

BRAMA NA CZAS BUDOWY

Po co montuje się bramę zastępczą?
Można powiedzieć, że brama zastępcza to brama tymczasowa, ponieważ montuje się ją w garażu na czas budowy i użytkuje się do czasu zakończenia wszelkich robót budowlanych w garażu i jego otoczeniu. Po co? Aby uchronić się przed niepotrzebnymi problemami i wydatkami. Właściwa brama garażowa podczas budowy może silnie się zabrudzić, a nawet zepsuć – jej doczyszczenie i naprawa mogą być kosztowne, a w skrajnych przypadkach niemożliwe. Dlatego zawsze radzimy naszym klientom montaż bramy zastępczej. Dzięki niej otwór garażu może być zamykany także podczas budowy, co zmniejsza ryzyko kradzieży przechowywanych tam rzeczy i pojazdów.

Dlaczego warto zamontować bramę zastępczą?

Brama zastępcza Novoferm na czas budowy

Przykład zastosowania bramy zastępczej podczas budowy u klienta. zdj. Fenster

 

Jak twierdzi nasz ekspert, Rafał Błażuk, podstawową zaletą jest to, że dzięki bramie zastępczej klient unika uszkodzenia docelowej bramy garażowej. – Garaż, szczególnie podczas budowy czy remontu, służy często za przydomowy „magazyn”, przez co stężenie pyłów i kurzu jest w nim dużo wyższe. Nierzadko to właśnie w garażu przeprowadzane są takie prace, jak np. cięcie glazury. Wszystkie powstałe w trakcie tych czynności zanieczyszczenia osiadają nie tylko na bramie, ale także na elementach jej prowadzenia, których doczyszczenie może być bardzo trudne. A to, co osadzi się na bramie garażowej, może później rzutować na jej działanie, generować konieczność częstszego serwisowania i naprawy. Niektóre bramy nie posiadają folii ochronnej, więc ryzyko uszkodzenia lub trudność z ich późniejszym wyczyszczeniem są jeszcze większe – wyjaśnia. Ponadto, jeśli garaż nie jest jeszcze przygotowany do montażu nowej bramy, do którego należy odpowiednio przygotować posadzkę, to lepiej zaczekać z jej instalacją, aby „nie wisiała” w otworze.
 

Warto wiedzieć, że...
Brama garażowa Novoferm na czas budowy


 

Często brama garażowa jest montowana w czasie, gdy są jeszcze prowadzone mokre prace budowlane (kładzione tynki i posadzki), wszystko po to, aby zabezpieczyć i zamknąć budynek (szczególnie, jeśli między wejściem do domu a garażem nie ma jeszcze zamontowanych drzwi). Takie rozwiązanie ma jeszcze drugą, obok zabezpieczenia budynku, zaletę. Po zakończeniu tzw. mokrych prac budowlanych, powietrze charakteryzuje się bardzo dużą wilgotnością. Gdybyśmy na tym etapie mieli już zamontowaną bramę docelową, para wodna kondensowałaby się na samej bramie oraz na jej silniku, a nie jest to efekt korzystny ani dla paneli bramy, ani dla elektroniki. Dlatego lepiej jest zastosować bramę zastępczą.

 

Co o bramie zastępczej mówią sprzedawcy?

 

Popularność takiego rozwiązania sukcesywnie rośnie. Nasi klienci są powiadamiani o takiej możliwości jeszcze na etapie wyceny stolarki okiennej i bramy garażowej. Bowiem główną zaletą bramy zastępczej jest możliwość zamknięcia budowy właśnie po zamontowaniu stolarki okiennej, kiedy wykonywane są zazwyczaj takie prace, jak: montaż instalacji, kładzenie tynków, wylewki. Lepiej, gdy inwestor dopiero po ich zakończeniu zamontuje właściwą bramę garażową. Brama zastępcza pozwala zatem na zabezpieczenie tzw. stanu surowego budynku na czas trwania prac instalacyjno-tynkarskich — mówi Sławek Klatka z F.H.U. FENSTER w Jaśle.


Czy brama zastępcza to drogie rozwiązanie?


Bramę zastępczą wynajmuje się jedynie na czas budowy. Koszt zależy od dystrybutora – niektórzy z nich zapewniają bezkosztowe jej użytkowanie, bo wszystko może być już zawarte w cenie zakupu właściwej bramy garażowej. Z całą pewnością ewentualny wynajem jest dużo tańszy niż późniejsze czyszczenie lub naprawa nowej bramy. Dlatego warto zapytać o taką możliwość dystrybutora, u którego dokonujemy zakupu.